Przeskocz do treści

Majowe święta – krótka lekcja historii…

           W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znaczenie. Nie wszyscy o nich pamiętają, dlatego zebraliśmy je w formie kalendarium, by przypomnieć Wam o nich.

1 MAJA – Święto Pracy. Międzynarodowe święto ludzi pracujących, obchodzone niegdyś corocznie w masowych pochodach i wiecach (począwszy od roku 1890). Datę pierwszego maja wybrano dla uczczenia rocznicy wybuchu strajku robotników amerykańskich w Chicago, w 1889r.

W latach "zimnej wojny" stało się okazją do manifestowania potęgi militarnej państw socjalistycznych oraz ogromu poparcia społecznego dla rządów komunistycznych. Ze względu na przymusowy charakter świętowania uległo deprecjacji. W czasach Solidarności było okazją do wyrażania sprzeciwu i niezadowolenia społecznego z ówczesnej sytuacji politycznej, gospodarczej kraju. Organizowano alternatywne pochody, dochodziło do zamieszek i krwawych starć z milicją.

2 MAJA – Święto Flagi Państwowej, stosunkowo nowe święto, wprowadzone decyzją Sejmu RP 20 lutego 2004 roku, związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Ma na celu propagowanie odrębności terytorialnej, historycznej i kulturowej naszego kraju.

3 MAJA – Święto Konstytucji 3 Maja, pierwszej uchwalonej w Europie konstytucji, drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych, opracowanej przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Twórcami konstytucji byli król Stanisław August Poniatowski i Ignacy Potocki, a także Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski. Konstytucja znosiła "liberum veto", przywracała dziedziczenie tronu, przyznawała prawa mieszczaństwu, brała w obronę chłopów. Ta ustawa zasadnicza miała na celu naprawę Rzeczypospolitej, która znajdowała się wówczas w trudnej sytuacji społecznej i politycznej (rozbiory).
W okresie panowania władzy totalitarnej to ważne wydarzenie historyczne było skazane na zapomnienie. Dzisiaj znowu możemy jawnie obchodzić tę szczególną rocznicę zwycięstwa demokracji.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawej prezentacji.

Wychowawcy świetlicy

Skip to content