Przeskocz do treści

„POLONEZ NA REKORD”

8 czerwca 2018r. – piątek- był to właśnie ten Wielki Patriotyczny Dzień, kiedy uczniowie ze 162 szkół i placówek oświatowych bili rekord w tańczeniu Poloneza z filmu w reżyserii A. Wajdy „Pan Tadeusz”. Rekordowy Polonez na 100- lecie Odzyskania Niepodległości to wspólna inicjatywa szkół i placówek z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu zaplanowana z okazji obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Nasi uczniowie, od klasy I szkoły podstawowej do klas 3 oddziałów gimnazjalnych, także przyłączyli się do inicjatywy ustanowienia rekordu Polski w ilości par jednocześnie tańczących Poloneza. W Telatynie, na placu przed szkołą, zatańczyło 84 pary - podobnie jak w wielu miastach i miejscowościach woj. lubelskiego. 

„Podkomorzy rusza i z lekka zarzuciwszy kontusza,

I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi.

Skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.

Brzmią zewsząd brzmią okrzyki -

Ach to może ostatni, patrzcie młodzi,

Może ostatni, co tak Poloneza wodzi.

Poloneza czas zacząć!”     - „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza

       8 czerwca 2018r. – piątek- był to właśnie ten Wielki Patriotyczny Dzień, kiedy uczniowie ze 162 szkół i placówek oświatowych bili rekord w tańczeniu Poloneza z filmu w reżyserii A. Wajdy „Pan Tadeusz”. Rekordowy Polonez na 100- lecie Odzyskania Niepodległości to wspólna inicjatywa szkół i placówek z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu zaplanowana z okazji obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nasi uczniowie, od klasy I szkoły podstawowej do klas 3 oddziałów gimnazjalnych, także przyłączyli się do inicjatywy ustanowienia rekordu Polski w ilości par jednocześnie tańczących Poloneza. W Telatynie, na placu przed szkołą, zatańczyło 84 pary - podobnie jak w wielu miastach i miejscowościach woj. lubelskiego. Dokładnie o godz. 11.00 sygnał trąbki rozpoczął Poloneza trwającego 7 minut i 45 sekund.  W odświętnej atmosferze taneczny korowód poprowadzili uczniowie klas III i II oddziałów gimnazjalnych, którzy byli ubrani w piękne staropolskie stroje- wszyscy pozostali zaś na biało- czarno. Oglądający Poloneza- rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i urządu gminy, a także uczniowie- mogli podziwiać rytmiczne  synkopowe kroki tańczących upiększone figurami, które wyglądały bardzo efektownie ze względu na ilość uczestniczących par. Widok ze szkolnego balkonu niczym z lotu ptaka był szczególnie imponujący!!! Polonez przebiegał zgodnie z regulaminem.

Wszyscy uczestnicy- tancerze zaliczyli występ na szóstkę z plusem!!!

Tancerzy do tak ważnego wydarzenia przygotował Krzysztof Michalczuk, nauczyciel wych. fiz. wraz z innymi nauczycielami wf-u i wychowawcami poszczególnych klas.  Opracował także scenariusz występu oraz był koordynatorem całego patriotycznego przedsięwzięcia.

Mamy wszyscy wielką nadzieję, że nasza szkoła dołożyła cegiełkę, by udało się pobić rekord, ale już teraz mamy wielką satysfakcję, że wzięliśmy udział w tak ważnej i dostojnej dla naszego kraju patriotycznej chwili, która zdarza się przecież raz na sto lat…     

Skip to content