Przeskocz do treści

Uczniowie klas VI-VIII w zamojskim kinie na projekcji filmu „Dywizjon 303”

13 września 2018 r. 53 uczniów z klas VI, VII, VIII naszej szkoły miało możliwość obejrzenia filmu na podstawie ekranizacji  utworu Arkadego Fiedlera pt.” Dywizjon 303”  opowiadającego o losach polskich lotników, w czasie bitwy powietrznej o Anglię.

„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nie wielu”-

Winston Churchill

 

            13 września 2018 r. 53 uczniów z klas VI, VII, VIII naszej szkoły miało możliwość obejrzenia filmu na podstawie ekranizacji  utworu Arkadego Fiedlera pt.” Dywizjon 303”  ( książka znalazła się w kanonie lektur w kl. VIII).
            Książka opowiada o losach polskich lotników, w czasie bitwy powietrznej o Anglię. „Dywizjon 303" powstał na rozkaz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, a jego pierwsze wydanie miało miejsce jeszcze w 1942 roku.
 Sam autor tak oto wypowiada się na temat genezy swojego dzieła:  "Spośród wszystkich moich książek „Dywizjon 303” jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków: pierwsze stronice powstawały już podczas ostatniej fazy owego osobliwego dramatu, nazwanego Bitwą o Brytanię, a ostatnie stronice kończyłem kilkanaście tygodni później, kiedy wciął jeszcze, niby echo owej bitwy, warczały nocą nad Londynem motory Luftwaffe i padały bomby na miasto”.
            W utworze opisane są losy autentycznych postaci i sytuacji z pola bitwy. Autor poruszył wątki ogromnej, bezinteresownej przyjaźni panującej między lotnikami w polskim dywizjonie. „Dywizjon 303”opowiada o dumie, odwadze i poświęceniu polskich żołnierzy. Czytając książkę mamy zaszczyt poznać takich asów polskiego lotnictwa jak Józef Frantiszek, Mirosław Ferić, Witold Urbanowicz, Witold Łokuciewski czy Ludwik Paszkiewicz. Duży plus Fiedlera za to, że nie wyolbrzymiał udziału jednych, a pomniejszał roli innych. W Dywizjonie 303 wszyscy są równi, bohaterami byli także mechanicy, którzy mimo iż nie wychodzili na front i tak odgrywali ogromną rolę. Sporą zaletą książki jest tej bogata szata graficzna. Książka ta stanowi album niezwykłych fotografii, przybliżających nam dzieje bohaterów. Dywizjon 303 jest pisany językiem prostym i przystępnym, autor nie obarcza nas skomplikowanymi zwrotami i słownictwem. Książkę tą więc czyta się przyjemnie i szybko.

 A jak film? Zachęcamy do jego obejrzenia i wydania własnej recenzji.

            Pełni wrażeń po obejrzeniu filmu uczniowie z apetytem spożywali posiłek w Mc Donalds.

 

Wyjazd zorganizowała p. Janina Urban przy współpracy z p. Wiesławy Przytuły, p. Bogusławem Wójcikiem i p. Barbarą Wójcik.

Skip to content