Przeskocz do treści

Sprawozdanie z wycieczki Lublin – Kozłówka

Dnia 26 września 2019 roku o godzinie 6:00 uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w wycieczce do Lublina oraz Kozłówki. Celem wycieczki było poznawanie dziedzictwa narodowego naszego regionu, wyrabianie szacunku wśród młodzieży dla pomordowanych w obronie ojczyzny, udział w pokazach z fizyki.
Pierwszym odwiedzanym miejscem był Majdanek – miejsce, które wzruszy najtwardsze serca.
Nazwa właściwa obozu brzmiała KL Lublin i tak obóz był nazywany oficjalnie od 1943 roku.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera w Lublinie w lipcu 1941 r.
Zgodnie z najnowszymi badaniami prowadzonymi przez historyków z Muzeum na Majdanku uważa się, iż podczas funkcjonowania obozu w latach 1941 - 1944 zmarło lub zostało zamordowanych co najmniej 80 tys. więźniów różnych narodowości. Z tej liczby ok. 60 tys. stanowili Żydzi.
Żywa lekcja historii wywarła na uczniach ogromne przeżycie i wzruszenie. Uczniowie w wielkiej zadumie uczcili wszystkich pomordowanych minutą ciszy i zapalili znicz.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był pobyt w Kozłówce w pięknym Pałacu Zamoyskich - pałac wzniesiony około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany. W roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. Przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego w latach 1897–1914. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.
Panie przewodniczki w ciekawy sposób opowiadały o właścicielach zamku i jego przebogatym wyposażeniu. Podziwialiśmy także Powozownię oraz Galerię Sztuki Socrealizmu.
Uroki Pałacu Zamoyskich w Kozłówce zachwyciły wszystkich.
Corocznie we wrześniu, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, organizują „Pokazy z Fizyki” dla uczniów . Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nieraz wręcz fascynujących młodzież eksperymentów fizycznych. Prezentowane są zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie.
W tegorocznym programie znalazły się doświadczenia na temat: „Ruch obrotowy”; „Uff jak gorąco…”; „Prąd elektryczny”; „Rezonanse.
Pokazy przebiegały w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru. Młodzież z zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom. Eksperymenty były przeprowadzone w sposób interesujący i zrozumiały dla odbiorców. Mogliśmy zaobserwować, jak i gdzie można wykorzystać fizykę w codziennym życiu .Za rok na pewno chętnie wrócimy na wydział Fizyki UMCS, aby znów pasjonaci fizyki wprowadzili nas w magię eksperymentów.

Zwieńczeniem naszego wyjazdu była wizyta w McDonald.
Pełni refleksji i wrażeń wróciliśmy do domów.
Wycieczkę zorganizowały Janina Urban i Wiesława Przytuła. Opiekę sprawowała także Joanna Mazur.

Skip to content