Przeskocz do treści

WIOSNA, ACH TO TY!

21 marca to pierwszy dzień wiosny. Po długiej zimie wszyscy cieszymy się słońcem i ciepłem, śpiewem ptaków i odradzeniem się natury.
Obecna pora roku dostarcza nam bardzo wielu ciekawostek. Poniżej przedstawiamy te najbardziej interesujące:

1. Wiosna to pora roku, która zaczyna się z dniem równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego. Na północnej półkuli Ziemi trwa od ok. 21 III do ok. 22 VI, na półkuli południowej w tym czasie jest jesień.

2. W meteorologii wiosna obejmuje 3 miesiące: marzec, kwiecień, maj.

3. Dawniej słowo „wiosna” oznaczało nie tylko porę roku pomiędzy zimą a latem, lecz także rok życia młodej osoby. Liczyło się, ile ktoś ma wiosen – również dlatego, że w naszym klimacie ludzie najczęściej rodzili się na wiosnę. Znaczyło także wiosenne prace polowe. Te dwa dawne znaczenia do dziś zachowały się w niektórych gwarach.

4. Na wiosnę większość ptaków śpiewa dużo chętniej. A dlaczego? Otóż, w ten sposób przyciągają partnerów oraz odstraszają potencjalnych wrogów.

5. Dawniej na przywitanie wiosny mężczyźni rozpalali ogniska na wzgórzach. Miało to jeszcze bardziej przyspieszyć przyjście ciepłych i słonecznych dni.

6. W dawnej Polsce nadejście wiosny było związane ze świętem Jarych Godów, podczas niego rytualnie topiono lub palono kukłę symbolizującą Marzannę (boginię życia i śmierci). Starosłowiański obrzęd przetrwał do dziś.

7. Gaik – ludowe święto słowiańskie poświęcone witaniu wiosny polegające na obchodzeniu wsi z ozdobionymi roślinami - najczęściej gałęziami lub małymi drzewkami.

8. W Iranie i w Chinach wraz z nadejściem tej pory roku obchodzony jest... Nowy Rok.

9. W Polsce i niektórych regionach Litwy w tym czasie obchodzi się również Dzień Wagarowicza.

10. Wiosna to pora roku, podczas której najczęściej występują na świecie groźne tornada.

11. Wśród kwiatów, które najszybciej zaczynają kwitnąć po marcowych roztopach w Polsce możemy spotkać przede wszystkim przebiśniegi, irysy, lilie, tulipany, żonkile, bzy i mlecze.

12. Dla Japończyków otwarcie kwiatu wiśni, które następuje zwykle w marcu lub kwietniu jest symbolicznym rozpoczęciem wiosny.

Zapraszamy również do obejrzenia ciekawych filmików na temat wiosny, posłuchania piosenek i pokolorowania obrazków.

https://www.youtube.com/watch?v=n48RQ4OpHZA

https://www.kolorowankionline.net/?s=wiosna&x=35&y=15

 

 

Skip to content