Przeskocz do treści

ŚWIĘTA MAJOWE

Święta majowe: 1, 2 i 3 maja, są szczególnie ważne w historii Polski. Warto dziś przypomnieć, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

 

1 maj

W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Dawniej, osoby pracujące fizycznie musiały pracować po kilkanaście godzin dziennie, w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. Pracowały nawet dzieci. Dzięki wieloletnim strajkom warunki pracy stopniowo się polepszały. Ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku.

2 maja

Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro, a czerwony: ogień, waleczność i odwagę. W naszych domach możemy wywieszać biało-czerwoną, kiedy tylko chcemy, ale tradycyjnie robimy to 1, 2 i 3 maja, 11 listopada, w inne święta narodowe oraz przy okazji ważnych dla kraju rocznic i wydarzeń. Znieważanie flagi, niszczenie jej, uszkadzanie lub usuwanie z miejsc publicznych to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo nawet karą pozbawienia wolności. Dotyczy to również godła i innych znaków państwowych. Niezależnie od prawa, szacunek należy się symbolom każdego kraju.

3 maja

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL były zakazane. Święto Konstytucji 3 maja zostało zniesione w 1951 r. i przywrócone dopiero w 1990 r. Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.

Skip to content