Przeskocz do treści

Uroczystości patriotyczne 1 kwietnia 2022 roku

“Moja ojczyzna to historia, pamięć o poległych za nasz kraj, pamięć o tysiącach bohaterów… śladem naszych przodków iść będziemy…

Uwierz Polsko! 

Kraju mej nadziei w lepszy los. Do lepszego jutra iść pragniemy…”

Historia sprzed 78 lat jest żywa wśród nas. Pamięć o tragedii mieszkańców Poturzyna i okolicznych miejscowości, która wydarzyła się 1 kwietnia 1944 roku, została uczczona przez rozważania Drogi Krzyżowej, przemówienie wójta gminy Telatyn -p.Dariusza Kozłowskiego, mszę świętą w intencji pomordowanych, którą odprawił ksiądz Jerzy Rzeszowski - proboszcz parafii w Nowosiółkach, w koncelebrze z ks. Andrzejem Bastrzykiem- proboszczem parafii w Żulicach. Okolicznościową mowę wygłosił poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej p.Tomasz Zieliński. Nasi uczniowie z klas 8, pod opieką p.Joanny Szuryn i p.Moniki Tętnowskiej, przedstawili wzruszającą część artystyczną.

 

W uroczystości uczestniczyli: p.Tomasz Zieliński poseł na sejm RP, p.Dariusz Czop - sekretarz powiatu tomaszowskiego, radni powiatu tomaszowskiego na czele z p.Wiesławem Cielicą,  radni gminy Telatyn wraz z przewodniczącym p.Mirosławem Romanowskim, wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Jacek Gala i gminny komendant ZOSP RP druh Jacek Nowosadowski wraz z jednostkami OSP z terenu gminy Telatyn, druh Henryk Szaruga -opiekun 19 DH Modrzewie im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Telatynie wraz z harcerzami, zuchy wraz z opiekunem p.Izabelą Kozak, dyrektorzy szkoły p.Barbara Wójcik i p.Agnieszka Dobrowolska wraz z gronem pedagogicznym i uczniami klas 7 i 8, dyrektor biblioteki p.Alicja Górnik, przedstawiciele stowarzyszenia Moje Nowosiółki, sołtysi oraz mieszkańcy Poturzyna i całej Gminy Telatyn. Obecne były również poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie oraz światowego związku żołnierzy AK region Telatyn. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny z Nowosiółek pod opieką p.Anny Sienkiel.

Skip to content