Przeskocz do treści

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Czy Ty o tym wiesz, jakim skarbem jest

Cud wszystkich największy, co się życiem zwie…”

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, dnia 10.11.2022r. , w wykonaniu uczennic i uczniów klas siódmych, uczennic klas pierwszej i drugiej rozpoczęła trzydniowe Obchody 104 Rocznicy Święta Niepodległości w Gminie Telatyn.

Patriotyczna dekoracja, wzruszające słowa wierszy na tle podkładów muzycznych, melorecytacje, patriotyczne tańce oraz melodyjny śpiew wprowadziły uczestniczących w akademii w nastrój patriotycznej powagi i melancholijnej zadumy w tak ważnym dniu dla każdej Polki i każdego Polaka.

W tej doniosłej i uroczystej chwili po wprowadzeniu pocztów sztandarowych- szkoły i drużyny harcerskiej - w godnej postawie wszyscy, a więc cała społeczność szkolna, zaproszeni goście i rodzice z biało- czerwonymi kotylionami na piersi, odśpiewali hymn państwowy i hymn szkoły, biorąc już kolejny raz udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

Następnie „małe artystki”, czyli uczennice klasy pierwszej,drugiej i trzeciej, ubrane w kolorowe i czerwone spódniczki, pięknie zatańczyły dwa tańce - pierwszy, w wykonaniu dziewczynek z klasy pierwszej z rekwizytami w barwach biało - czerwonych, drugi, w wykonaniu dziewczynek z klasy drugiej i trzeciej. Milena, uczennica klasy drugiej zaśpiewała także piosenkę „Mały Patriota”.

Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu klas siódmych - VII a i VII b - rozpoczęła piosenka patriotyczna „Kto Ty jesteś”, a następnie przepiękny wiersz recytowany na tle muzyki refleksyjnej „Gawęda do miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. W czasie akademii można było usłyszeć jeszcze wiele wzruszających wierszy patriotycznych prezentowanych na tle różnorodnych podkładów muzycznych ,przepiękne melorecytacje oraz wiele melodyjnych pieśni i piosenek patriotycznych: „O Ziemio Polska”, „Uwierz Polsko”, „Dziś idę walczyć, Mamo”, „Polskie kwiaty”, „Cud nad Wisłą”, „Już dopala się ogień biwaku” prezentowanych przez „starszych artystów”. Akademię zakończyły dwie pieśni: „Wiązanka pieśni legionowych” i „Walc o życiu” w przepięknym wykonaniu uczennic :Julii, Zuzi, Elizy, Weroniki, Nikoli, Patrycji i Kasi.

Myśl człowiecza siecz, pomyśl więc choć raz,

Jaki jest wspaniały codzienności czas…”.

Podniosłą patriotyczną uroczystość podsumowała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Telatynie, pani Małgorzata Śliczniuk- Loda, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważny jest Dzień 11 Listopada w kontekście dążeń niepodległościowych Polaków oraz gorąco podziękowała uczniom biorącym udział w Narodowym Święcie Niepodległości i nauczycielom, którzy przygotowali akademię: Małgorzacie Pelczar, Monice Tchórzewskiej, Krzysztofowi Michalczukowi, Janinie Tuckiej. Pani dyrektor powitała serdecznie także zaproszonych gości, którzy uczestniczyli w tak ważnej uroczystości: Wójta Gminy Telatyn, pana Dariusza Kozłowskiego, Sekretarza Gminy, pana Mieczysława Szarugę ,Przewodniczącego Rady Gminy, pana Jarosława Romanowskiego, Inspektora ds. Kultury i Promocji , panią Ewelinę Woźniak- Galant, Kierownika Referatu ds. Kancelaryjnych i Organizacyjnych UG Telatyn, panią Małgorzatę Bryk ,dyrektora Biblioteki Publicznej w Telatynie, panią Alicję Górnik, zastępcę Przewodniczącego Rady Rodziców, panią Joannę Sławińską.

Pan wójt w krótkim przemówieniu zaznaczył, że biorąc corocznie udział w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce i staramy się dogłębnie odpowiedzieć na pytanie, co to jest niepodległość. Mówił, iż dzień ten jest ważną lekcją patriotyzmu i historii zapisaną w słowach wiersza W. Szymborskiej „(…) codziennie mocniej w Ciebie wrastam/radością, smutkiem, dumą, gniewem…” oraz podziękował artystom słowami „wspaniały występ” oraz słodkim poczęstunkiem.

W akademii udział wzięli uczniowie z klas siódmych: Mateusz Budzyński, Weronika Wójcik, Katarzyna Deryło, Julia Safaryn, Eliza Mazurek, Zuzanna, Ciećko, Emilia Szupińska, Kamil Jonak, Konrad Bartecki, Nikola Opak, Patrycja Olech, Michał Dziedzic, Filip Beń, Dawid Kozik, Milena Śliczniuk, Marcel Niemczuk- Matejak.

Akademię przygotowali nauczyciele: Małgorzata Pelczar- montaż słowno- muzyczny, dekoracja - Monika Tchórzewska, dekoracja, sprzęt muzyczny- Krzysztof Michalczuk, tańce- Janina Tucka.

Całej społeczności szkolnej, pocztom sztandarowym, zuchom, harcerzom, zaproszonym gościom, rodzicom bardzo dziękujemy za włączenie się w tak ważną lekcję patriotyzmu. Dziękujemy!!!

Skip to content