Przeskocz do treści

Projekt „KOMPAS KREATYWNOŚCI”

Kreatywność jest niezwykle potrzebną i powszechnie pożądaną kompetencją. W dzisiejszym świecie, funkcjonującym w coraz szybszym tempie, konieczna jest elastyczność, umiejętność nieszablonowego myślenia i poszukiwania rozwiązań problemów, które zaskakują nas każdego dnia. Czy szkoła może wspierać kreatywność uczniów i uczennic? Zdecydowanie tak. W tym właśnie celu powstał projekt bazujący na autorskim pomyśle Doroty Jankowskiej i Aleksandry Gajdy „Kompas Kreatywności”.

W od marca prowadzone były treningi kreatywności w klasie II, które będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym. Szkolnym opiekunem projektu jest pani Janina Tucka.

Uczniowie stworzyli swój symbol kreatywności, zapoznali się z historią powstania i działania kompasu. Na zajęciach każdy wykonał swój paszport, który otworzył drzwi do różnych zakątków Europy. Podczas kolejnych zajęć uczniowie „podróżowali” po Polsce. Odwiedzili Kraków i Kaszuby-poznali historie i legendy związane z tymi miastami oraz piękne zabytki.  Poznali postać wybitnej Polki Marii Curie-Skłodowskiej, dowiedzieli się czym jest Nagroda Nobla. Odbyli też podróż z Gdańska na Księżyc, odkrywając nowe gwiazdozbiory i projektując urządzenia do pobrania wody z Księżyca. Projektowali nowe środki transportu ubiegając się o uznanie w środowisku naukowym oraz PATENT w Urzędzie Patentowym. Kolejne zajęcia przeniosły dzieci poza granice naszego kraju. Uczniowie odwiedzili Austrię, gdzie zaprojektowali i wykonali stroje na bal w Operze Wiedeńskiej. Podczas podróży do Francji uczniowie dorysowywali pozostałą część budynku widocznego z wieży Eiffla oraz wykonywali projekt rzeźby tak, aby wskazywała jakie stworzona postać odniosła zwycięstwo. Jedną z ciekawszych wypraw była podróż do Włoch. Tu uczniowie w kreatywny sposób przedstawili inne skojarzenia z kształtem Włoch na mapie, niż but z wysoką cholewą i obcasem, tworzyli komiksy wyjaśniające tajemniczy uśmiech Mona Lisy.

Z wielką radością uczniowie podróżowali i zdobywali nowe umiejętności! Czeka ich jeszcze więcej ciekawych przygód, ale to już w klasie III !

Do zobaczenia😊

Skip to content