Przeskocz do treści

Narodowe Czytanie 2023

8 września 2023 r., na Ryneczku pod chmurką w Gminie Telatyn, odbyła się 12 edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaną lekturą było ,,Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, która powstała w latach 1885-1886. Utwór nierozerwalnie łączy się z powstaniem styczniowym, którego 160-lecie obchodzone jest w tym roku.

Wszystkich zebranych przywitała pani Alicja Górnik, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Telatyn, która przedstawiła genezę powstania dzieła oraz zaprosiła lektorów do czytania. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Telatyn, pan Dariusz Kozłowski, który przypomniał patriotyczną wymowę lektury i przypomniał słowa Prezydenta RP:
 ,,Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy”. ,, Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonym zbożem; radość i złota swoboda śpiewały chórem ptaków i owadów nad równiną w gorącym powietrzu, nad niewielkimi wzgórzami, w okrywających je bukietach iglastych i liściastych drzew” – te słowa, rozpoczynające powieść Elizy Orzeszkowej, przeczytał pan Wójt. Kolejno mogliśmy wysłuchać fragmentów czytanych przez: panią Małgorzatę Bryk, Sekretarza Gminy Telatyn, panią Małgorzatę Śliczniuk-Lodę, dyrektor SP Telatyn, panią Marlenę Łukasik-Bożek, pracownika biblioteki, panie: Ewelinę Galant-Woźniak, Agnieszkę Śmiałko i Lilię Szarugę-Ferens – UG Telatyn oraz liczną grupę uczniów naszej szkoły: z klasy VI a, pod opieką wychowawczyni pani Moniki Tętnowskiej, ks. Andrzeja Bastrzyka i pani Moniki Kiper oraz z klasy VII a, pod opieką pań: Joanny Szuryn i Eweliny Sobuś. Czytanie zakończyły panie z Gminnego Klubu Seniora: Janina Lizak i Jadwiga Rechul, a pani Alicja Górnik zaprosiła wszystkich na taki miłe spotkanie za rok.
Narodowe Czytanie w naszej gminie zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Telatyn oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Telatyn.
Skip to content