Przeskocz do treści

Wycieczka do Kielc i Ćmielowa

W ramach przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas II-III ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie udali się na dwudniową wycieczkę, która obejmowała Ćmielów i Kielce. Przedmiotem przedsięwzięcia było umożliwienie uczniom poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ćmielowa i Żywego Muzeum Porcelany. W Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania nasi uczniowie odbywali podróż z przewodnikiem i poznali „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją było wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany. Niesamowite przeżycie. W drodze do hotelu wstąpiliśmy do rezerwatu przyrody nieożywionej „Kadzielnia” – rezerwatu geologicznego i rekreacyjnej strefy miasta słynąca z Amfiteatru i wapiennych skał, w których odciśnięte jest życie sprzed milionów lat. Następnie nocleg w hotelu. Dla niejednej osoby była to pierwsza noc poza domem, bez rodziców. Nasze dzieci spisały się dzielnie i nikt nie narzekał , że jest daleko od domu. Kolejnym punktem była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach -wystawa uświadomiła nam, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przekonaliśmy się jak ważne są czynności życiowe człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Następnie wyruszyliśmy do Kielc do Muzeum Narodowego, gdzie zwiedzanie zakończyliśmy warsztatami tkackimi. Na koniec naszej wizyty w Kielcach pojechaliśmy do Energetycznego Centrum Nauki . Oglądanie ekspozycji Energetycznego Centrum Nauki połączone było z zabawą na eksponatach ekspozycji dające możliwość poznania tajników techniki. Zmęczeni , ale bardzo zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Telatyna, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Dziękujemy biurze podróży Voyager za umożliwienie nam zobaczenia pięknych zakątków naszego kraju i wspaniałą opiekę.

Opiekunami uczniów na wycieczce były panie: wicedyrektor szkoły pani Wiesława Przytuła, pani Janina Tucka i pani Agnieszka Dobrowolska.

Skip to content