Przeskocz do treści

Wycieczka Warszawa – Tomaszów Mazowiecki – Łódź

W ramach przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, uczniowie klas IV-VIII naszej szkoływ dniach 24-26 października 2023 r. udali się na wycieczkę Warszawa – Tomaszów Mazowiecki - Łódź. Głównym celem programu ,,Poznaj Polskę” jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć rodzimej nauki. Dzięki dofinansowaniu, nasi uczniowie mogli poznać ważne miejsca dla polskiej historii, kultury i nauki oraz zbiorowej tożsamości. Ponadto doświadczali bezpośrednio przeszłości i odkrywali ją w ciekawy sposób.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Warszawy – najpierw odwiedziliśmy Muzeum Neonów, w którym można obejrzeć stare reklamy świetlne( jeden z dwóch takich obiektów na świecie), a następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy zobaczyć prawie 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach, zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Na koniec dotarliśmy do hotelu.
Następnego dnia rano pojechaliśmy do Tomaszowa Mazowieckiego – tam zwiedziliśmy Groty Nagórzyckie, czyli podziemną trasę dawnej kopalni. Przewodnik opowiadał nam historię wyrobiska, a także legendy i ciekawostki związane z tym miejscem. Kolejno zobaczyliśmy Niebieskie Źródła, czyli rezerwat geologiczno-przyrodniczy w dopływie Pilicy, po czym pojechaliśmy do Łodzi. Odwiedziliśmy tam dwa punkty: Centralne Muzeum Włókiennictwa – największe w Europie muzeum poświęcone włókiennictwu i historii tkactwa oraz EC1, czyli Centrum Nauki i Techniki, w którym wykonywaliśmy eksperymenty z zakresu m.in. akustyki, magnetyzmu, optyki czy przewodnictwa cieplnego.
Ostatniego dnia mieliśmy okazję zobaczyć kilka miejsc w Warszawie. Były to: Art. Box Experience – pierwsza w pełni immersyjna i cyfrowa przestrzeń multimedialna, Muzeum Fabryki Norblina- dawna fabryka wyrobów metalowych, którą zwiedzaliśmy z przewodnikiem z epoki i na końcu zwiedziliśmy Zamek Królewski – Muzeum Rezydencji Królów Rzeczypospolitej. W godzinach wieczornych wróciliśmy do domu.
Dziękujemy pani Gosi i panu Michałowi z biura podróży Voyager za pełen profesjonalizm w każdym aspekcie. Opiekunami uczniów były panie: wicedyrektor szkoły Wiesława Przytuła, Monika Tętnowska, Monika Kiper i Joanna Mazur – kierownik wycieczki.
Skip to content