Przeskocz do treści

Powitanie Jesieni w klasach I-III

Wrzesień jesień rozpoczyna

i czarować już zaczyna,

Pięknie świat nam koloruje,

zaraz liście pomaluje…

(Ewa Bartczak – Sroka)

26 września tego roku uczniowie klas I - III oficjalnie powitali nową porę roku, która będzie panować przez najbliższe miesiące. Korzystając z pięknej pogody, być bliżej natury i móc napawać się pięknem przyrody uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się na ścieżkę dydaktyczną do Witkowa. Kiedy dojechali na miejsce, leśnicy miło wszystkich przywitali, podzielili na grupy i każda z grup ruszyła w las. Na zwiedzanej ścieżce edukacyjnej, na szczęście, uczniowie nie spotkali żadnego dzika - choć zamieszkują tamte tereny - i nie musieli „zmykać na drzewo”. Na trasie zamiast dzików widzieli za to inne stworzenia, na przykład jaszczurki, żaby, ślimaki, wiewiórki pomykające po drzewach, czy też ptaki, które swym śpiewem uatrakcyjniały pieszą wędrówkę. Panie przewodniczki opowiadały  ciekawe historie o lesie; o jego roślinności i mieszkańcach: sarnach, lisach, dzikach… Zadawały pytania na temat gatunków drzew. Uczniowie oczywiście poradzili sobie fenomenalnie. Po drodze mijali też różne tablice informacyjne z opisami roślin i zwierząt. Ważnym akcentem wycieczki były, niewątpliwie, warsztaty przeprowadzone przez ornitologa pana Aftykę. Dzieci poznały ptaki, które na co dzień mogą spotkać w najbliższej okolicy, zapoznały się z ich wyglądem, zwyczajami oraz ciekawostkami na ich temat. Dowiedziały się również wielu informacji na temat pracy ornitologa. Miały możliwość obejrzenia różnych piór ptaków, sposobu badania i obrączkowania ich. Najodważniejsi wypuszczali ze swoich rąk zaobrączkowane ptaki. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania, gdyż dla większości z nich było to nowe doświadczenie, chętnie zadawały wiele pytań, na które pan Sylwester szczegółowo odpowiadał.

Po zakończonym spotkaniu czekała na uczniów jeszcze jedna atrakcja - ognisko i pieczenie kiełbasek, które można było zjeść w koleżeńskim gronie. Na koniec Panie z Nadleśnictwa Mircze wręczyły każdemu dziecku różne gadżety.

Była to bezsprzecznie nie tylko ciekawa i pełna niezapomnianych wrażeń wycieczka, ale i świetna lekcja geografii i biologii. Organizowane zajęcia    w terenie, poza murami szkoły, na pewno jeszcze bardziej pozwalają  poszerzać wiedzę na temat lasów i ich bogactwa.

Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie, Panie: Grażyna Dobrzańska, Agnieszka Dobrowolska, Janina Tucka oraz Iwona Jaśkiewicz i  Katarzyna Kowalczuk.

Skip to content