Przeskocz do treści

1918-2018 100 LAT NIEPODLEGŁEJ

11 LISTOPADA  2018r. zapamiętamy już na zawsze… Uroczystość  z okazji 100 ROCZNICY  ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy w Telatynie, którą celebrował ks. A. Bastrzyk.We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Telatynie, sztandar  drużyny harcerskiej „Modrzewie”, a także sztandar kombatancki.

Następnie uroczystości przeniosły się do szkoły, gdzie o godzinie 12.00 wszyscy uczestniczący w tak szczególnej uroczystości wspólnie zaśpiewali Hymn Polski - Mazurka Dąbrowskiego.

Akademię „100 lat Niepodległej” rozpoczął Polonez z „Pana Tadeusza”, przepięknie zatańczony przez zespół taneczny, składający się z sześciu par dziewcząt i chłopców z oddziałów gimnazjalnych i klasy ósmej. Następnie mogliśmy wysłuchać montażu słowno-muzycznego, na który złożyły się: piękna  poezja patriotyczna deklamowana na tle muzyki refleksyjnej, mono recytacje oraz piosenki patriotyczne...
„ Co to jest Niepodległość? Teraz wiem już na pewno!

Każde dziecko dziś woła – to polski dom, polska szkoła.

18 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze!”

11 LISTOPADA  2018r. zapamiętamy już na zawsze… Uroczystość  z okazji 100 ROCZNICY  ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI rozpoczęła się Mszą św.  w kaplicy w Telatynie, którą celebrował ks. A. Bastrzyk.  We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Telatynie, sztandar  drużyny harcerskiej „Modrzewie” , a także sztandar kombatancki. Następnie uroczystości przeniosły się do szkoły, gdzie o godzinie 12.00 wszyscy uczestniczący w tak szczególnej uroczystości wspólnie zaśpiewali Hymn Polski - Mazurka Dąbrowskiego.

      Swą obecnością, uroczystość  poświęconą Niepodległej, zaszczycili: Sekretarz Gminy Telatyn, pan Mieczysław Szaruga, który w wymownych słowach przybliżył trudną drogę Naszej Ojczyzny ku Wolności i Niepodległości, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Telatynie, Pan Bogdan Tucki, Pani Dyrektor Barbara Wójcik oraz licznie przybyli mieszkańcy gminy i młodzież szkolna. Honorowym gościem był kombatant, Pan Stanisław Wójcik, któremu uczniowie wręczyli biało-czerwone kwiaty.

     Akademię „100 lat Niepodległej” rozpoczął Polonez z „Pana Tadeusza”, przepięknie zatańczony przez zespół taneczny, składający się z sześciu par dziewcząt i chłopców z oddziałów gimnazjalnych i klasy ósmej, ubranych w  stroje z epoki napoleońskiej. Piękna muzyka, stroje i liczne figury Poloneza  wprowadziły wszystkich w odświętny nastrój Obchodów 100 lecia Niepodległości. Następnie mogliśmy wysłuchać montażu słowno-muzycznego, na który złożyły się: piękna  poezja patriotyczna deklamowana na tle muzyki refleksyjnej, mono recytacje oraz piosenki patriotyczne - „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Flaga”, „Biały orzeł”, „Uwierz Polsko”, „Matczyne ręce”, „Czerwone słoneczko”, „ Jak szło wojsko raz ulicą”. Wymownym akcentem akademii była muzyka finałowa „Polska Biało - Czerwoni”, podczas której uczestnicy wystrzelili konfetti w  kolorach bieli i czerwieni. Do wspólnych oklasków w rytm muzyki przyłączyła się także widownia.  Najmłodsi uczestnicy otrzymali od pana sekretarza cukierki, które zostały rozdane uczestnikom akademii.

Akademię z okazji 100 Rocznicy Niepodległości przygotowali nauczyciele: Poloneza - pan Krzysztof Michalczuk, montaż słowno-muzyczny - pani Małgorzata Pelczar, pani Barbara Wójcik dekorację - pan Bogusław Wójcik.

  W akademii udział wzięli uczniowie: M. Rajtak, P. Wilk, S. Piskor, J. Skreczko, K.Bil, I. Matwiejczuk,  K. Safaryn,K. Boćko, A. Pawłowska, P. Ćmil, P. Sachajko, P.Berbecki, K. Bartecki, E. Pryciuk, Z. Maślak, P. Mazur, Sz. Kucharski, K. Litkowiec, J. Sienkiel, K. Sławiński oraz A. Miazga.         

 Poloneza tańczyli: K. Bil i P. Ćmil, K. Sławiński i E. Pryciuk, P. Mazur i W. Szozda, K. Bartecki i P. Sachajko, J. Sienkiel i Z. Maślak, F. Skóra i K. Safaryn, S. Mękal i I. Matwiejczuk.                            DZIĘKUJEMY… 

 

Skip to content